Inhibitory α-glukozydazy

Inhibitory alfa-glukozydazy to leki, których działanie opiera się na ograniczeniu nadmiernego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2 z wysoką glikemią poposiłkową.
Spis treści

Alfa-glukozydaza to enzym rąbka szczoteczkowego jelit warunkujący rozkład di- i polisacharydów do monosacharydów, które mogą być wchłonięte z przewodu pokarmowego. Inhibitory alfa-glukozydazy wykazują większe powinowactwo do tego enzymu niż naturalne węglowodany złożone – wiążąc się z enzymem blokują jego działanie. Wskazaniem do ich stosowania jest leczenie cukrzycy typu 2 z wysoką glikemią poposiłkową. Zwróć uwagę, że mechanizm działania inhibitorów alfa-glukozydazy jest unikalny na tle innych leków przeciwcukrzycowych.

Do inhibitorów alfa-glukozydazy zaliczamy akarbozę (Glucobay).

Mechanizm działania

Inhibitory alfa-glukozydazy poprzez zmniejszenie aktywności alfa-glukozydazy hamują uwalnianie glukozy z pożywienia i jej wchłanianie z przewodu pokarmowego, co ogranicza wzrost poposiłkowego stężenia glukozy we krwi. Ważne jest, że efekt działania hipoglikemicznego leków z tej grupy jest słabszy w porównaniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Inhibiotry alfa-glukozydazy nie powodują hipoglikemii, gdyż nie wpływają bezpośrednio na wydzielanie insuliny.

Działania niepożądane

Inhibitory alfa-glukozydazy w niewielkim stopniu wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dlatego generalnie nie powodują ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Jednak zwróć uwagę, że zwiększone stężenie di-, oligo- i polisacharydów w przewodzie pokarmowym, spowoduje zwiększoną fermentację. Jej objawami mogą być m.in.:

  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia.
Piśmiennictwo:
  1. Ciegła, U., Folwarczna, J., Janas, A., Janiec, R., Janiec, W., Kaczmarczyk – Sedlak, I., Londzin, P., Nowińska, B., Podwińska, E., Pytlik, E., Śliwiński, L., Ireneusz- Trzeciak, H., (2021). Kompendium Farmakologii. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
  2. Brunton, L., Hilal-Dandan, R., Knollman, B. (2017). Goodman and Gilman’s The Pharmacological Basis of Therapeutics. Thirteenth edition. McGraw-Hill Education.
  3. Mutschler, E., Geisslinger, G., Kroemer, H. K., Ruth, P., Schaefer-Korting. (2013). Mutschler Farmakologia i Toksykologia. Wydanie trzecie. MedPharm.
  4. Katzung, B.G., Masters, S.B., Trevor, A.J. (2012). Farmakologia ogólna i kliniczna. Wydanie pierwsze. MedPharm
Data ostatniej aktualizacji: 6 miesięcy temu
Opracowanie: Dorota Szmit, dr n. med. Karolina Matyjaszczyk-Gwarda
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration

Zaloguj się

Nie masz konta? Wykup dostęp

Zgłoś problem/uwagę/błąd

Wypowiedz się na temat wpisu "Inhibitory α-glukozydazy"

Tylko zalogowani użytkownicy mogą zgłaszać uwagi.