Inhibitory fosfo­dieste­razy IV

Inhibitory fosfodiesterazy IV to nowa grupa leków, które stosowane są wspomagająco w leczeniu POChP.

Fosfodiesteraza typu 4 jest dominującą izoformą PDE ulegającą ekspresji w eozynofilach, neutrofilach i mastocytach. Przez hamowanie jej aktywności dochodzi do zwiększenia stężenia cAMP w komórce. Zwiększenie stężenia cAMP wpływa na rozkurczenie mięśni gładkich dróg oddechowych, integralność śródbłonka w oskrzelach oraz nasila ruch rzęsek. Dodatkowo hamuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego z bazofili i mastocytów.

Do leków z grupy PDE4 zaliczamy roflumilast.

Roflumilast

Roflumilast (Daxas) to selektywny inhibitor PDE4, który wykazuje również działanie przeciwzapalne. Jego metabolit, N-tlenek roflumilastu charakteryzuje się taką samą selektywnością oraz siłą działania jak pierwotny lek.

Lek ten jest stosowany w leczeniu podtrzymującym w ciężkiej POChP z towarzyszącym przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z częstymi zaostrzeniami w wywiadzie, jako uzupełnienie leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela.

Piśmiennictwo:
  1. Janiec, W. (red.) (2021) Kompendium farmakologii. PZWL Wydawnictwo lekarskie.
  2. Brunton, L., Hilal-Dandan, R., Knollman, B. (2017). Goodman and Gilman’s The Pharmacological Basis of Therapeutics. Thirteenth edition. McGraw-Hill Education.
  3. Mutschler, E., Geisslinger, G., Kroemer, H. K., Ruth, P., Schaefer-Korting. (2013). Mutschler Farmakologia i Toksykologia. Wydanie trzecie. MedPharm.
  4. Katzung, B.G., Masters, S.B., Trevor, A.J. (2012). Farmakologia ogólna i kliniczna. Wydanie pierwsze. MedPharm
Data ostatniej aktualizacji: 5 miesięcy temu
Opracowanie: Ksenia Urbaniak, dr n. med. Karolina Matyjaszczyk-Gwarda
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration

Zaloguj się

Nie masz konta? Wykup dostęp

Zgłoś problem/uwagę/błąd

Wypowiedz się na temat wpisu "Inhibitory fosfo­dieste­razy IV"

Tylko zalogowani użytkownicy mogą zgłaszać uwagi.