Kalcytonina

Kalcytonina to hormon biorący udział w utrzymywaniu zasobów mineralnych kości w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń.
Spis treści

Mechanizm działania

Kalcytonina to hormon peptydowy syntetyzowany w komórkach C tarczycy. Jej wydzielanie jest ściśle związane ze stężeniem wapnia we krwi.

Wzrost stężenia jonów wapnia wzmaga uwalnianie kalcytoniny, a zmniejszenie stężenia wapnia we krwi hamuje uwalnianie kalcytoniny.

Kalcytonina pomaga utrzymywać zasoby mineralne kości w momencie zwiększonego zapotrzebowania na wapń, np. w trakcie ciąży, karmienia piersią czy intensywnego wzrostu. Kalcytonina zapobiega nadmiernemu wzrostowi stężenia wapnia we krwi i zatrzymuje wapń w układzie kostnym. Hamuje resorpcję wapnia w kościach na skutek hamowania aktywności osteoklastów. Zwiększa ona mineralizację chrząstek i przyspiesza mineralizację kości.

Rola kalcytoniny, hormonu produkowanego przez tarczycę. https://www.shutterstock.com/pl/image-vector/calcitonin-thyrocalcitonin-role-hormone-that-produced-354280949

Kalcytonina w lecznictwie

W lecznictwie zastosowanie znalazły preparaty syntetyczne, w których ugrupowania aminokwasów są zgodne z ugrupowaniem w kalcytoninie ludzkiej lub łososiowej (Calcitonin Jelfa, Calcistad). Z uwagi na wolniejszy metabolizm kalcytonina łososiowa cechuje się 25-krotnie większą aktywnością biologiczną. Kalcytonina jest stosowana w postaci roztworów do wstrzykiwań oraz aerozoli donosowych.

Wskazania

Preparaty kalcytoniny stosowane są w:

  • stanach hiperkalcemii towarzyszącej nowotworom,
  • chorobie Pageta,
  • plamistym zaniku kości,
  • osteoporozie.

Działania niepożądane

Stosowanie preparatów kalcytoniny może wywoływać:

  • nudności i wymioty,
  • zaczerwienienie i świąd skóry,
  • wysypkę,
  • drętwienie rąk.
Przy długotrwałym stosowaniu kalcytoniny łososiowej mogą się pojawić przeciwciała, które osłabiają jej działanie. Dlatego stosuje się ją zazwyczaj okresowo.
Piśmiennictwo:
  1. Janiec, W. (red.) (2021). Kompendium farmakologii. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
Data ostatniej aktualizacji: 6 miesięcy temu
Opracowanie: mgr farm. Barbara Żołna
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration

Zaloguj się

Nie masz konta? Wykup dostęp

Zgłoś problem/uwagę/błąd

Wypowiedz się na temat wpisu "Kalcytonina"

Tylko zalogowani użytkownicy mogą zgłaszać uwagi.