Leki ganglioplegiczne
Związki ganglioplegiczne blokują zwojowe receptory nikotynowe, co powoduje osłabienie transmisji cholinergicznej. Do leków blokujących zwoje układu autonomicznego możesz zaliczyć:
- trimetafan,
- heksametonium.
W poszczególnych układach i narządach, leki ganglioplegiczne działają hamująco na tą część układu autonomicznego, która odgrywa w nich rolę dominującą. Tak więc w układzie sercowo-naczyniowym, gdzie fizjologicznie dominuje układ współczulny dochodzi do blokowania zwojów współczulnych, natomiast w układzie pokarmowym, gdzie dominuje układ przywspółczulny, blokowane są zwoje tego układu.
Trimetafan
Jest antagonistą receptorów nikotynowych w zwojach wegetatywnych. Działa krótko, ponieważ jest szybko hydrolizowany przez esterazy. Trimetafan powoduje uwolnienie histaminy, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.
Heksametonium
Heksametonium jest antagonistą receptora nikotynowego (nAchR) w zwojach współczulnych i przywspółczulnych. Nie wykazuje działania na receptory muskarynowe.
Wskazania do stosowania heksametonium to:
- kontrola ciśnienia krwi oraz zmniejszenie krwawień podczas zabiegów,
- terapia nadciśnienia tętniczego (obecnie już nie stosowany w tym wskazaniu, ze względu na mnogość działań niepożądanych).
Działania niepożądane heksametonium to:
- hipotonia,
- suchość w ustach,
- zaczerwienienie spojówek,
- zgaga,
- nudności.