W warunkach domowych w leczeniu COVID-19 zastosowanie znajdują takie leki jak:
- paracetamol, ibuprofen (gorączka, dreszcze, ból stawów i mięśni, ogólne złe samopoczucie)
- dekstrometorfan, lewodropropizyna (suchy, męczący kaszel)
- ksylo- i oksymetazolina (obrzęk błony śluzowej nosa, katar)
Do leków stosowanych w terapii COVID-19 w warunkach szpitalnych zaliczamy:
- remdesiwir (Veklury)
- molnupirawir (Lagevrio)
- sotrowimab (Xevudy)
- nirmatrelwir łączony z rytonawirem (Paxlovid)
Remdesiwir
Remdesiwir jest prolekiem, analogiem adenozyny, który jest metabolizowany w komórkach gospodarza do farmakologicznie czynnego metabolitu – trifosforanu remdesiwiru. Metabolit ten jest strukturalnym analogiem trifosforanu adenozyny (ATP) i konkuruje z naturalnym substratem o włączenie przez enzym polimerazę RNA do powstających łańcuchów wirusowego RNA, co powoduje opóźnione zakończenie łańcucha podczas replikacji, a w konsekwencji do zahamowania replikacji wirusa. Remdesiwir jest stosowany u dorosłych i młodzieży powyżej 12. r.ż. z zapaleniem płuc, u których konieczna jest tlenoterapia.
Molnupirawir
Molnupirawir hamuje replikację wirusa SARS-CoV-2 poprzez zwiększenie liczby mutacji w wirusowym RNA podczas replikacji przeprowadzanej przez polimerazę RNA zależną od RNA. Molnupirawir jest prolekiem metabolizowanym do analogu rybonukleozydu N-hydroksycytydyny (NHC), który w komórkach ulega fosforylacji z wytworzeniem farmakologicznie czynnego trifosforanu (NHC-TP). Wirusowa polimeraza RNA wbudowuje lek do genomu wirusa. Molnupirawir nie prowadzi jednak do zahamowania syntezy RNA. Wirus namnaża się dalej, w wyniku czego dochodzi do tak zwanej katastrofy błędów. Wytworzone białka zawierają zbyt wiele mutacji, aby wirus mógł funkcjonować. Molnupirawir jest stosowany w leczeniu osób dorosłych, u których występują czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Sotrowimab
Sotrowimab to ludzkie rekombinowane przeciwciało monoklonalne IgG1. Przeciwciało wiąże się z białkiem S („spike”) koronawirusa SARS-CoV-2. Lek w postaci wlewu dożylnego jest przeznaczony do podania u dorosłych i dzieci powyżej 12. r.ż, którzy nie wymagają tlenoterapii, ale są zagrożeni ciężką postacią COVID-19.
Nirmatrelwir z rytonawirem
Nirmatrelwir to inhibitor proteazy SARS-CoV-2. Hamuje replikację wirusa na etapie znanym jako proteoliza, który występuje przed replikacją wirusowego RNA.
Rytonawir jest również inhibitorem proteazy. Stosowany jest głównie w leczeniu skojarzonym osób zakażonych wirusem HIV. W małych dawkach (jak w przypadku leku Paxlovid) wykorzystuje się jego działanie hamujące metabolizm nirmatrelwiru, dzięki czemu lek osiąga wyższe stężenia i dłużej pozostaje w organizmie chorego.