Leki stosowane w zawrotach głowy

Zawroty głowy najczęściej spowodowane są zaburzeniami czynności układu przedsionkowego, na który składają się m.in.: błędnik, nerwy oraz ośrodki w korze mózgu, pniu mózgu, móżdżku i jądrach podkorowych. Uszkodzenia któregokolwiek z nich skutkuje pojawieniem się objawów. Objawy to uczucie kołowego ruchu otoczenia lub własnego ciała. 
Spis treści

W zawrotach głowy stosowane są następujące leki:

  • cynaryzyna (Cinnarizinum Hasco),
  • flunarazyna (Flunarizinum WZF),
  • betahistyna (Betaserc)
  • połączenia cynaryzyny i dimenhydraminy (Artigo).

Cynaryzyna i flunaryzyna

Cynaryzyna i jej pochodna, flunaryzyna należą do leków zwiększających ukrwienie OUN przez niewybiórcze blokowanie kanałów wapniowych. Wykazują również działanie przeciwhistaminowe, dlatego znajdują zastosowanie w leczeniu alergii.

Poprzez hamowanie napływu jonów wapnia do komórek błony mięśniowej naczyń powodują poszerzenie ich światła. Ponadto hamują wpływ kinin na naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia przepływu krwi, zwłaszcza w naczyniach ucha wewnętrznego, siatkówki oraz w naczyniach obwodowych. Wykazują także działanie przeciwwymiotne, słabo uspokajające i przeciwhistaminowe. Nie wpływają znacząco na ciśnienie krwi i częstość skurczów serca.

Są lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego a także obwodowego, choroby Méniere’a, czy jako środki zapobiegające nawrotom migreny.

Zauważ, że jak większość leków przeciwhistaminowych mogą powodować wzmożoną senność, zmęczenie, nadmierny apetyt i wzrost masy ciała.

Przeciwwskazane są u pacjentów z chorobą Parkinsona czy zaburzeniami pozapiramidowymi.

Połączenia cynaryzyny i dimenhydraminy

Dimenhydramina jest solą difenhydraminy, leku przeciwhistaminowego I generacji. Działa ona przeciwhistaminowo wykazując właściwości przeciwcholinergiczne, wywierając działanie
parasympatykolityczne i depresyjne na OUN. Działa przeciwwymiotne i przeciw zawrotom głowy poprzez wpływanie na strefę uaktywnienia chemoreceptorów w regionie czwartego przedsionka. W leczeniu zawrotów głowy stosowana jest w połączeniach z cynaryzyną. Działaniem niepożądanym występującym po zastosowaniu tego połączenia jest senność i suchość w jamie ustnej.

Betahistyna

Lek z betahistyną (fot. Shutterstock) https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/kuala-lumpur-malaysia-february-26th-2022-2130124148

Batahistyna (Betaserc, Polvertic) pobudza wydzielanie histaminy z zakończeń nerwowych poprzez zablokowanie receptorów H3 i dodatkowo jest agonistą presynaptycznych receptorów H1. Działa rozkurczająco na zwieracze prekapilarne w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego, co prowadzi do poprawy ukrwienia prążka naczyniowego błędnika, zwiększa też przepływ krwi w mózgu.

Jest stosowana w objawowym leczeniu zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego oraz w leczeniu choroby Méniere’a.

Nie należy jej stosować u osób z guzem chromochłonnym nadnerczy (jako analog histaminy może indukować uwalnianie amin katecholowych z guza i powodować nadciśnienie).  Należy ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową.

Może powodować nudności, zaburzenia trawienia czy bóle głowy.

Piśmiennictwo:
  1. Ciegła, U., Folwarczna, J., Janas, A., Janiec, R., Janiec, W., Kaczmarczyk – Sedlak, I., Londzin, P., Nowińska, B., Podwińska, E., Pytlik, E., Śliwiński, L., Ireneusz- Trzeciak, H., (2021). Kompendium Farmakologii. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
Data ostatniej aktualizacji: 6 miesięcy temu
Opracowanie: Dorota Szmit, mgr farm. Barbara Żołna
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration

Zaloguj się

Nie masz konta? Wykup dostęp

Zgłoś problem/uwagę/błąd

Wypowiedz się na temat wpisu "Leki stosowane w zawrotach głowy"

Tylko zalogowani użytkownicy mogą zgłaszać uwagi.