W zawrotach głowy stosowane są następujące leki:
- cynaryzyna (Cinnarizinum Hasco),
- flunarazyna (Flunarizinum WZF),
- betahistyna (Betaserc)
- połączenia cynaryzyny i dimenhydraminy (Artigo).
Cynaryzyna i flunaryzyna
Cynaryzyna i jej pochodna, flunaryzyna należą do leków zwiększających ukrwienie OUN przez niewybiórcze blokowanie kanałów wapniowych. Wykazują również działanie przeciwhistaminowe, dlatego znajdują zastosowanie w leczeniu alergii.
Poprzez hamowanie napływu jonów wapnia do komórek błony mięśniowej naczyń powodują poszerzenie ich światła. Ponadto hamują wpływ kinin na naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia przepływu krwi, zwłaszcza w naczyniach ucha wewnętrznego, siatkówki oraz w naczyniach obwodowych. Wykazują także działanie przeciwwymiotne, słabo uspokajające i przeciwhistaminowe. Nie wpływają znacząco na ciśnienie krwi i częstość skurczów serca.
Są lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego a także obwodowego, choroby Méniere’a, czy jako środki zapobiegające nawrotom migreny.
Zauważ, że jak większość leków przeciwhistaminowych mogą powodować wzmożoną senność, zmęczenie, nadmierny apetyt i wzrost masy ciała.
Przeciwwskazane są u pacjentów z chorobą Parkinsona czy zaburzeniami pozapiramidowymi.
Połączenia cynaryzyny i dimenhydraminy
Dimenhydramina jest solą difenhydraminy, leku przeciwhistaminowego I generacji. Działa ona przeciwhistaminowo wykazując właściwości przeciwcholinergiczne, wywierając działanie
parasympatykolityczne i depresyjne na OUN. Działa przeciwwymiotne i przeciw zawrotom głowy poprzez wpływanie na strefę uaktywnienia chemoreceptorów w regionie czwartego przedsionka. W leczeniu zawrotów głowy stosowana jest w połączeniach z cynaryzyną. Działaniem niepożądanym występującym po zastosowaniu tego połączenia jest senność i suchość w jamie ustnej.
Betahistyna

Batahistyna (Betaserc, Polvertic) pobudza wydzielanie histaminy z zakończeń nerwowych poprzez zablokowanie receptorów H3 i dodatkowo jest agonistą presynaptycznych receptorów H1. Działa rozkurczająco na zwieracze prekapilarne w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego, co prowadzi do poprawy ukrwienia prążka naczyniowego błędnika, zwiększa też przepływ krwi w mózgu.
Jest stosowana w objawowym leczeniu zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego oraz w leczeniu choroby Méniere’a.
Nie należy jej stosować u osób z guzem chromochłonnym nadnerczy (jako analog histaminy może indukować uwalnianie amin katecholowych z guza i powodować nadciśnienie). Należy ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową.
Może powodować nudności, zaburzenia trawienia czy bóle głowy.